Úsporná zářivka versus LED diodová žárovka – kterou z nich si vybrat?

720x300

Budeme-li porovnávat účinnost (světelný tok) úsporek a LED žárovek, můžeme směle konstatovat, že oba typy této osvětlovací techniky vyprodukují z jednoho wattu elektrické energie v průměru 50 lumenů. Oba světelné zdroje lze tedy použít jako náhradu klasických žárovek s normovanými závity E14 a E27.
klasická žárovka

Životnost

LED diodové žárovky mají životnost přibližně 25 tisíc hodin, přičemž se jejich svítivost po celou dobu životnosti nemění. Úsporné zářivky vykazují životnost mnohem nižší, uvádí se v průměru kolem 6 tisíc hodin, přitom většina z nich již po 1500 hodinách provozu výrazně ztrácí na svítivosti.
žárovka LED

Rtuť a likvidace nebezpečného odpadu

Zatímco u LED diodových žárovek se žádná rtuť nevyskytuje a nemusí být tudíž likvidovány jako nebezpečný odpad, v úsporných zářivkách je rtuť součástí náplně trubice. Nebezpečná situace nastává při náhodném rozbití úsporné zářivky, zvlášť v prostorách, kde se pohybují děti nebo domácí zvířata. Stává se, že kvůli jedné rozbité úsporce vyjíždí do bytu speciální tým, který celý prostor od nebezpečné rtuti a jedovatých výparů musí vyčistit.