Stavíme oplocení

Ve chvíli, kdy se rozhodnete oplotit si svůj pozemek, musíte zvážit, jaký druh plotu budete stavět a k jakému účelu bude vlastně sloužit:
· zda chcete svůj pozemek jen vyznačit a ohradit
· zda to má být plot okrasný – například laťkový nebo pletivo dekorační
· jestli má sloužit jen proti úniku zvířectva – vhodné je pletivo chovatelské
· má-li být třeba neprůhledný
Nejrychlejší a také zřejmě nejlevnější je plot z pletiva nebo pletivových svařovaných panelů.

námraza


Rozhodnete-li se pro stavbu plotu využít odbornou firmu, nemusíte se už vlastně o nic starat – materiál si většinou přivezou sami. Jen určíte, kde bude plot stát, jaký se má použít materiál, vyberete barvu.
Jestliže se rozhodnete pro výstavbu oplocení svépomocí, je nutná předem určitá příprava.

Změřte obvod pozemku a propočítejte, kolik sloupků, vzpěr, pletiva či plotových panelů avázacího drátu budete potřebovat. Nezapomeňte na délku sloupků– myslete na to, že sloupek bude 30 – 40 centimetrů v zemi. Vyberte si ze sloupků kulatých, hranatých, s prolisem, a dalších.
Pletivo na oplocenímůže být poplastováno, to je asi nejtrvanlivější, anebo zinkované. Zinkované se natírá teprve po dvou až třech letech, je třeba nejdříve je nechat zoxidovat.

Tak. Vše je promyšleno, nakoupeno, můžete se pustit do práce.
Nejprve musíte vyhloubit díry v zemi na usazení sloupků. Připravte si beton. V případě malého množství sloupků stačí zakoupit beton v pytlích a podle návodu ho v určitém poměru smísit s vodou.

Při stavbě většího plotu raději připravte beton v míchačce.
Sloupek postavte do díry a zalijte ho betonem. Můžete beton také proložit vhodným drobnějším kamením. Sloupek srovnejte do kolmé polohy. Nechte zatvrdnout.
Ke každému rohovémua také k některým sloupkům uprostřed plotového pole je potřeba přišroubovat vzpěry.

oplocení pozemku


S natahováním pletiva je lepší počkat až do druhého dne. Při stavbě plotu je důležité, zda jste vybrali pletivo se zapleteným vázacím drátem, anebo budete drát vyvazovat zvlášť.
O přesném postupu při napínání, případně spojování pletiva se poraďte s odborníkem, anebo najděte přesný postup a popis práce na internetu.