K čemu má bazén plachtu?


Každý majitel bazénu jednoznačně chce, aby měl v tomto nejlépe za všech okolností čistou vodu. Chtít může – jenže příroda si dělá navzdory jeho tužbám to, co se jí zlíbí, a tudíž do bazénové vody nejednou leccos napadá. Nemělo by tomu tak být, ale je to prostě tak.


závod v plavání


A aby se toho do bazénu podobným způsobem dostalo co nejméně, pořizují si lidé na zakrytí tohoto soukromého koupališťátka právě plachtu.


 


Krycí plachta je právě tím nejefektivnějším prostředkem, jímž lze zabránit většímu znečištění. Protože skrz takový kryt dovnitř listí, prach ani nic dalšího nepronikne. A lze-li krycí plachtě v tomto ohledu něco vytknout, pak snad jedině to, že pochopitelně nemůže být přes bazén natažena věčně. Jednoduše proto, že pokud není stažena, lidé se do vody pod ní nedostanou. A bazén, do nějž se nedá dostat, logicky není k ničemu.


kluk na nafukovačce


Aby taková krycí plachta dosáhla alespoň maxima možného, je třeba, aby měla ideální rozměry, tedy aby bazén zakrývala přesně celý. Aby nikde nepřečnívala a zároveň se jí někde nedostávalo. A tato plachta by měla být natahována pokaždé, když se zrovna nikdo nekoupe, protože i chvilka stačí, aby se tam shůry něco sneslo. A pokud se snad s takovou plachtou těžko manipuluje, dejme tomu kvůli jejím značným rozměrům, vždy je lepší pořídit si pro snazší manipulaci s ní naviják na krycí plachtu, než nechávat vodu po většinu dne odkrytou.


 


Sehnat krycí plachtu není vůbec složité. Je k mání v mnoha různých velikostech, a pokud žádná z těchto až tak docela nevyhovuje, vždy je možné nechat si ji zhotovit přímo na míru. A to nejen co se týká velikosti, ale i barvy.


 


Pokud potom chceme něco přece jenom lepšího, můžeme vsadit i na lepší typ, na plachtu takzvaně solární. Jež zastane všechny dosud zmíněné úkoly a navíc umožňuje i ohřev vody pomocí slunečních paprsků a v noci tuto ohřátou vodu chrání před rychlým vychladnutím. A přitom si nežádá nic víc než ji položit na vodní hladinu.


skluzavka do vody


Tak jednoduše lze omezit znečištění bazénu na minimum.


 


Ovšem je nasnadě, že ani minimum nečistot není ideál. A proto je zde pochopitelně záhodno používat i bazénovou chemii, filtraci, vodní vysavač a podobně. Ale to už by byl jiný příběh.