Jak má dům vypadat?

Pokud si člověk pořídí dům, je samozřejmě jasné, že je pro něho nejdůležitější interiér. Tedy velikost, uspořádání a vybavení místností, v nichž má v následujících letech a nejednou také po celý zbytek života dlít.

Jenže vnitřek budovy, jakkoliv je důležitý, není přece jenom vším. Protože k čemu jsou ty dost možná i nejšpičkovější interiéry, když budova navenek odpuzuje natolik, že se do ní nikdo ani neodhodlá vstoupit?
cihlová zeď

Dům zkrátka musí být hezký nejen uvnitř, ale i navenek. A zatímco stavbu jako takovou už příliš ovlivnit nelze, bourání a přestavování lze provádět jen v omezené míře, a to za takové peníze, že se spíše vyplatí pořídit si rovnou nemovitost jinou, o barvě fasády může majitel rozhodovat daleko svobodněji.

A taky by se pro tu správnou barvu rozhodovat měl. Protože dnes už může, a to vesměs takřka bez omezení. Pokud není jeho budova dejme tomu památkově chráněná, a takovou tato vesměs není, může si ji natřít či nechat natřít takovou barvou, jakou si jenom umane. Pro mě a za mě může mít svůj dům klidně i žlutý s fialovými hvězdičkami, když se mu to líbí.

Ale něco takového se pochopitelně vesměs nelíbí. A tak by měl dotyčný uvažovat o tom, , než se pro tu kterou konkrétní rozhodne.
plážové chatky

Barva domu by měla vyjadřovat osobitost toho, kdo v něm žije, měla by vyjadřovat to, jak se dotyčný cítí. A pochopitelně by měla alespoň do jisté míry vyhovovat i sousedům, kteří jsou v okolí tohoto domu nuceni žít, neměla by mezi barvou fasád ostatních domů působit jako pěst na oko. Měla by s okolními domy ladit.

A protože není nejednou snadné se pro tu kterou variantu odhodlat, možná by se měl takový majitel nemovitosti někde inspirovat. Aby posléze nevyvolal zhoršení mezilidských vztahů s těmi kolem.

Nově natřený dům by měl zapadat do okolí. Do krajiny plné zeleně se třeba nejlépe hodí barvy jako hnědá, zelená, vínová, okrová nebo písková, barva každé stavby by také měla korespondovat s dobou, v níž tato byla postavena. A zapomínat by se nemělo ani na správnou volbu barvy střechy, jež by měla být tmavší než fasáda, nebo na barvu okapů, jež by se od střechy neměly příliš barevně odlišovat.
burano island

A proto nikdy neuškodí, pokud si přineseme z obchodu pár vzorků a tyto si někde na kousku omítky vyzkoušíme nanečisto.

Aby se člověk nakonec nestal učiněným vyvrhelem, jehož se kvůli barvě jeho domu všichni z okolí straní.