Bezpečná jízda s dětmi v autě

Blíží se doba dovolených a prázdninových aktivit. Velká většina rodin s dětmi plánují své letní pobyty. Přesuny na kratší i větší vzdálenosti se ale neobejdou bez jízdy autem. Má to své výhody. Samozřejmě čím je dítě v rodině menší, tím je nám cestování autem přínosnější. Garantuje nám to, že můžeme vzít poměrně více zavazadel, než by tom bylo při zvolení jiného dopravního prostředku. Můžeme volit čas cesty, který nám nejlépe vyhovuje. Cestovat s malými dětmi má ale i své nevýhody. Dlouhé trasy děti většinou špatně snáší. Nudí se, jsou netrpělivé, pošťuchují další spolujezdce v autě. Je proto vždy nutné zamyslet se dobře, než naplánujeme nějakou delší cestu s dětmi. Aby byla cesta co nejbezpečnější, je třeba eliminovat nervositu a neklid ve voze a dopřát klid hlavně řidiči, který se musí soustředit na sledování cesty. To bývá s dětmi na sedadle někdy tvrdý oříšek.
řidička autobusu

Jak zajistit bezpečnou cestu s dětmi na sedadle

          Vybavit automobil bezpečnostními prvky, které dětem umožní bezpečnou jízdu ve voze. Je to především autosedačka, kterou vybíráme tak, aby byla pro věk dítěte vhodná a splňovala bezpečnostní prvky.

          Vůz je dobré pro delší jízdu v letních měsících vybavit clonami na postranní okénka, aby nebylo dítě vystaveno přímému záření slunce.

          Na protější opěradlo je vhodné dítěti nainstalovat malý odkládací pultík, kam si může dát hračky nebo jiné drobnosti.

          Hračky do auta volíme po rozmyslu. Nevhodné jsou kovové hračky s ostrými rohy, těžké předměty. Kdyby došlo například k prudkému brzdění, dojde k jejich letu v prostoru a dítě i ostatní spolucestující by se mohlo zranit. Vhodné jsou plyšové hračky nebo hračky drobných rozměrů.

          Menší dítě je vhodné cíleně zaměstnávat po dobu jízdy. Můžeme s ním hrát slovní hry, zpívat, předčítat pohádku, aby se nenudilo.

          Cestu rozplánujeme na menší úseky, kdy zastavíme, projdeme se, dítě necháme proběhnout, je vhodné se i občerstvit.

          Zastávky během cesty mohou mít i zajímavé cíle, aby se dítě mělo na co těšit. Je dokázané, že malé dítě nezná cíl, který se splní třeba až druhý den, kdy budeme na místě. Jsou vhodné bližší cíle, které jsou hmatatelné a pro dítě je čekání na ně zvladatelné.
cestování s broukem

          Pokud můžeme, cestu plánujeme na noční hodiny, kdy dítě spí a nám ubyde jeho zabavování.

Cestu s dětmi je třeba vždy pečlivě uvážit, naplánovat a s rozumem jej realizovat. Jedině tak se dostaneme do cíle bezpečně a z jízdy autem se nestane černá můra, na kterou bychom raději zapomněli.