Automobilka Tatra

Málo kdo ví, že Kopřivnická automobilka je nejstarší továrnou na výrobu aut ve střední Evropě a v celosvětovém měřítku je druhou nejstarší. První osobní automobil opustit brány výroby již v roce 1897 a nákladní pak o rok později.
logo Tatry
Ignác Šustala, živnostník, který se v Kopřivnici zabýval zejména výrobou drožek a povozů, založil společnost již v roce 1850, tedy ještě za Rakouska – Uherska, ta se v průběhu času různě transformovala, kdy od kočárů bylo upuštěno a začaly se vyrábět osobní a následně nákladní automobily, ale také lokomotivy nebo tramvaje. Prvním modelem byl osobní vůz s názvem Präsident. Pod označením Tatra se začaly první vozy vyrábět po vzniku samostatného Československa.
Mezi nejznámější nákladní vozy automobilky jistě patří Tatra 111 nebo Tatra 138. Tyto a také další vyrobené náklaďáky byly oblíbené jak u nás, tak také v zahraničí. Tatrovka exportovala do 53 zemí téměř po celém světě.
Po roce 1990 a ještě následně na začátku 21. století se začala Tatra zaměřovat i na výrobu vojenských vozidel. Konkrétně v roce 2002 začala vyrábět auta pro Armádu České republiky.